2016 Section Awards

Congratulations to winning artists and those that received a highly commended encouragement from our judge, Alison Kubler. Thank you to all the sponsors of these sections, without whom we would not have such wonderful prizes to give.


Open Section 1st Prize $3000 sponsored by Reardon Farms Cathy Wilson Walking the Streets at Night

Open Section 2nd Prize $1000 sponsored by Reardon Farms Jenny Bailey Jack of Diamonds

Open Section Highly Commended Ken Munsie Don't go Down to the Woods Tonight

Open Section Highly Commended Amy Clarke Booloumba 3

Open Section Highly Commended Makelita Sheehan A Cowgirl's Kitchen

Open Section Highly Commended Lesley Shelley Solving the Riddle

Local Section 1st Prize $350 sponsored by Goondiwindi Digital Imaging Peta Moore Bush Escape

Local Section 2nd Prize $150 sponsored by Goondiwindi Diagnostic Imaging Leonie Binge Tracks #6

Local Section Highly Commended Penny Murphy Hydrangea

Local Section Highly Commended Kate Owen Walkabout at Lemon Tree Flat

Watercolour Section 1st Prize $200 sponsored by Border Vet Surgery Glen Gillard Winter Gold

Watercolour Section Highly Commended Christine Porter Quarters at Dusk

Drawing and Graphics Section 1st Prize $200 Kate Owen Twigs Double Vision

Drawing and Graphics Section Highly Commended Brooke Eglington Feelings

Print Section 1st Prize $200 sponsored by Jenepher Wilson Belinda Perkins Lambs on Water

Print Section 2nd Prize $50 sponsored by Jenepher Wilson Penny Murphy Tank Stand with Pumpkins

Print Section Highly Commended Christine Cameron Wait it's Still Dark

Traditional Section 1st Prize $200 sponsored by Doris Chambers Graeme Schrieber Corner of the Paddock

Traditional Section Highly Commended Cathy Ellem Two Cute

Miniature Section 1st Prize $200 sponsored by Goondiwindi Tyre Service Christine Porter Found

Miniature Section Highly Commended Jan Lawler Take a Gander

Miniature Section Highly Commended Kate Ford Untitled

Real Life Human Form Section 1st Prize $200 Jo White Brothers

Real Life Human Form Section Highly Commended Lesley Shelly On a Sunny Day

3D Open Section 1st Prize $200 sponsored by Nungwai Clay Sculpture School Angus Wilson Atlas

3D Open Section Highly Commended Kate Owen Introspective

3D Open Section Highly Commended Sandie Wilson Ma Belle Fleur Princesse

Emerging Artist Section 1st Prize $250 sponsored by Wilson Farming Peta Moore Autumn Days

Emerging Artist Section Highly Commended Terrianne Crothers Brahman Cow in Pink

If you are interested in becoming a sections sponsor to enable us to increase the prize money for our wonderful artists please contact Susie Kelly on 0427 712 250.